İnternet'i Düzenleyenler Karanlık Web'i Hukuki Hale Getirmenin Kapısını Açtılar.

Yeni kararla bu tür siteler hukuki bir kimlik kazanıyor. Kullanıcılarına da daha kolaylıkla güvenlik sunar hale geliyorlar.

04/12/2015 21:13

İnternet'i Düzenleyenler Karanlık Web'i Hukuki Hale Getirmenin Kapısını Açtılar.

İnternet alan adlarını yöneten ICANN'in bir departmanı olan IANA (The Internet Assigned Numbers Authority), ve İnternet Mühendislik Gücü IETF (Internet Engineering Task Force) çarşamba günü birlikte, ilginç bir karara imza attılar ve ".onion" uzantısına "Özel kullanımlı domain" denilerek yasal izin verildi . İlgili okuyucularımız bileceklerdir, ".onion" Tor networkleri üzerinde host edilen siteler tarafından kullanılır.

Tor networklerini bilmeyenler için anlatalım; Tor, anonim haberleşmeyi sağlayan bir yazılımdır. İsim orjinal projenin adı olan The Onion Project (soğan projesi)'nden türetilmiştir. Tor, internet trafiğini ve kullanımını gözden kaybetmek için dünya çapındaki gönüllülerden oluşan bir network üzerinden yönlendirir. Bu sayede trafiği analiz etmek mümkün olmaz. Aynen soğan gibi soyuldukça içinden başka bir tabaka çıkar.

Tor, internet üzerinde mahremiyeti sağlamak ve insanlara rahatlık vermek için yaratılmıştı ama tersi de meydana geldi. Yani karanlık web olarak adlandırılan hukuksuz işlem yapan web siteleri de Tor networklerini kullanır oldu. Ama not edelim; karanlık web sadece orada değil. Tor üzerinden Facebook'ta bile işlem girilebiliyorlar.

Yeni kararla bu tür siteler hukuki bir kimlik kazanıyor. Kullanıcılarına da daha kolaylıkla güvenlik sunar hale geliyorlar. Tor meraklıları, IETF ve IANA'nın bu hareketle, Tor anonim networkünü kullanmayı haklı görmüş olduğunu açıkladı. Çünkü artık .onion site yöneticileri güvenli sertifikası alabilir hale geliyor. Böylece Tor .onion ekosistemi aynı güvenlik koşullarına sahip olabilecek.

Ama bu sadece kullanıcılar açısından güvenlik anlamına gelmiyor. Yanısıra, sitenin sahibinin de güvenliği anlamına geliyor. Bu domaini kullanan siteler artık SSL ve TLS sertifikaları alabilecekler.

Yani bu haber IETF'nin, TOR projesini dışlamayarak, internet güvenliği daha iyi ele almaya başladığının işaretini veriyor.

[1] Tor (anonymity network)

Kaynak: Turk-Internet.com


İnternet'i Düzenleyenler Karanlık Web'i Hukuki Hale Getirmenin Kapısını Açtılar. Yorumları

comments powered by Disqus

Diğer Kurumsal Sitelerimiz

Bize Yazın